Devs Ethereum potwierdzają datę Berlińskiego Hard Forka

Devs Ethereum potwierdzają datę Berlińskiego Hard Forka

Długo oczekiwana aktualizacja Berlina będzie zawierać optymalizacje wykorzystania opłat za gaz, gdy zostanie wdrożona do mainnetu Ethereum w przyszłym miesiącu.

  • Berliński hard fork Ethereum został zaplanowany na połowę kwietnia.
  • Wprowadzi on kilka ważnych ulepszeń do bazowego protokołu kryptowaluty.

Długo oczekiwana aktualizacja berlińska Ethereum ma zostać wprowadzona w połowie kwietnia, a pierwsza Bitcoin Evolution aktualizacja testnetowa ma się odbyć w tym tygodniu, zgodnie z wpisem na blogu prowadzącego wsparcie protokołu projektu Tima Beiko.

Aktualizacja Berlina ma zostać aktywowana na mainnecie w bloku 12,244,000, który ma się pojawić 14 kwietnia – jednak, ponieważ rzeczywisty czas produkcji bloku może się różnić, dokładny czas może ulec zmianie.

Przygotuj się! Aktualizacja sieci Berlin już wkrótce.

Zobacz poniższy post, aby dowiedzieć się więcej o tym, co jest zawarte i jak uaktualnić do najnowszych klientów.https://t.co/oDKvMz33lt

– Ethereum (@ethereum) 8 marca 2021 r.

Co daje aktualizacja w Berlinie?

Nadchodzący hard fork ma na celu pomóc sieci Ethereum poprzez optymalizację wykorzystania opłat za gaz oraz złagodzenie skutków ewentualnych ataków typu Denial of Service (DoS).

Przed aktywacją w sieci głównej, aktualizacja berlińska zostanie najpierw uruchomiona w sieci testowej – Ropsten 10 marca, a następnie w Goerli i Rinkeby odpowiednio 17 i 24 marca.
NFT DROP | Nadchodzący w marcu EulerBeats Enigma LP

EulerBeats, #1 Art + music on-chain NFT, wyda Enigma LP w marcu tego roku. Właściciele oryginalnych tokenów otrzymają tantiemy za każdy sprzedany egzemplarz. Każda odbitka zostanie wydana na krzywej wiązania, która zasila rezerwę, aby zapewnić natychmiastową płynność posiadaczom odbitek

Projekt specyfikacji aktualizacji został opublikowany w styczniu tego roku i zawierał pięć EIP, jednak tylko cztery z nich zostały uwzględnione w ostatecznej wersji.

EIP, o których mowa to: EIP-2565 (ModExp Gas Cost), EIP-2929 (Wzrost kosztu gazu dla państwowych kodów dostępu), EIP-2718 (Typed Transaction Envelope) oraz EIP-2930 (Optional access lists). EIP-2315 (Proste podprogramy dla maszyny wirtualnej Ethereum) został pominięty.

Zgodnie z ogłoszeniem, “operatorzy węzłów Ethereum powinni zaktualizować swoje węzły przed blokiem forka w sieciach, w których chcą uczestniczyć. Ze względu na zmienność czasu bloku, zaleca się aktualizację na kilka dni przed spodziewaną datą.”

Długo oczekiwana impreza

Pierwotnie zaplanowany na lato 2020 roku, Berlin jest aktualizacją obecnego blockchaina Ethereum 1.0 proof-of-work. Była ona kilkakrotnie odkładana z różnych powodów, w tym obaw o centralizację ze względu na “krytyczną zależność” od klienta Geth.

Z czasem aktualizacja doczekała się wielu zmian w proponowanych EIP, a jej rozwój zbiegł się również z uruchomieniem łańcucha Ethereum 2.0 beacon w grudniu 2020 roku.
Aktualizacja mająca na celu zmniejszenie podaży Ethereum otrzymuje datę premiery

Aktualizacja Ethereum, która obniża zmienność opłat transakcyjnych, została zaplanowana na następny duży hard fork Ethereum. Aktualizacja, EIP-1559 (EIP to skrót od Ethereum Improvement Proposal),…

Przed aktualizacją Ethereum 2.0, w ramach której sieć przejdzie na mniej energochłonny mechanizm konsensusu proof-of-stake, obecny blockchain doczeka się jeszcze kolejnych aktualizacji. Następna taka aktualizacja nosi nazwę London i została zaplanowana na lipiec 2021 roku. Będzie ona zawierać EIP-1559, aktualizację mającą na celu zmianę sposobu działania opłat transakcyjnych Ethereum.